صفحه اصلي
خريد از سايت
روشهاي پخت برنج
ارتباط با ما
 
 

 

 

 
 
 

 

روشهاي پخت

 

 اولين نکته ، تهيه برنج خوب و درجه يک است، بديهي است چنين برنجي از لحاظ قيمت گرانتر از برنجهاي پر محصول و يا نامرغوب مي باشد ولي بايد توجه داشت که برنج درجه يک علاوه برداشتن عطر و طعم ، داراي ري زياد مي باشد که اين خود سبب آن مي شود تا هر کيلو برنج درجه يک برای  شش الي هفت نفر کفایت می کند اما هر کيلو برنج پر محصول  و  يا نامرغوب به چهار  الي  پنج نفر  غذا  مي دهد ، بنابر اين تصديق مي فرماييد که عملاً نه تنها برنج  درجه يک  گران نبوده بلکه به صرفه نيز مي باشد.

 
روش پخت با مايکروفر براي 2 پيمانه برنج

1 - ابتدا برنج را با آب ولرم چند دفعه بدون اينکه زياد چنگ بزنيم ميشوئيم تا آب برنج زلال شود و آنگاه آب برنج را کاملاً خالي مي کنيم .

2 - دو پيمانه برنج و چهار پيمانه آب و نصف قاشق غذا خوري روغن مايع و يک قاشق چاي خوري نمک را در ظرف مناسب مايکروفر خوب مخلوط مي کنيم ( بايد توجه داشت که حجم ظرف به اندازه اي باشد که سطح آب تا نصف ظرف قرار گيرد).

3 - سپس ظرف را بدون درب ، مدت 10 دقيقه با قدرت 100% در داخل مايکروفر قرارداده و پس از خاموش شدن مايکروفر برنج را هم مي زنيم و درب ظرف را مي گذاريم و مدت 10 دقيقه با قدرت 70% در داخل مايکروفر قرار مي دهيم .

روش پخت آبکشي

1 - ابتدا برنج را با آب ولرم چند دفعه بدون اينکه زياد چنگ بزنيم ميشوئيم تا آب برنج زلال شود و آنگاه آب برنج را کاملاً خالي مي کنيم .

2 - برنج را به مدت 2 الي 3 ساعت در آب و نمک خيس مي دهيم  بطوري که سطح آب تقريبا چهار سانتيمتر بالا تر از سطح برنج قرار بگيرد و مقدار نمک آن به نسبت هر پيمانه برنج نصف قاشق غذاخوري نمک مي باشد.

3 - قابلمه مناسبي را آب کرده مي گذاريم جوش بيايد سپس آب نمک برنج را خالي کرده و برنج را در آب جوش مي ريزيم و مي گذاريم برنج جوش بيايد ، آنگاه يکي دوبار آهسته بهم مي زنيم و چند لحظه منتظر مي شويم تا مغز برنج کمي نرم شود بطوريکه وقتي دانه برنج را در دست له کرديم مغز آن زبر و خشک نباشد و بعد برنج را در آبکش مي ريزيم تا آب آن خارج شود بعد به نسبت 2 پيمانه برنج 2 قاشق غذاخوري ماست و يک قاشق غذاخوري روغن مايع ته قابلمه مي ريزيم و هم مي زنيم و بعد برنج را از آبکش داخل قابلمه مي ريزيم و اطرافش را بصورت مخروط بالا مي آوريم .

4 - درب قابلمه  را با يک پارچه نخي و يا حوله تميز پيچيده و روي قابلمه مي گذاريم و بعد قابلمه را روي اجاق با شعله کم به مدت 25 دقيقه براي دو تا چهار پيمانه و مدت 40 دقيقه براي چهار تا ده پيمانه برنج، قرار مي دهيم تا دم بکشد.

روش پخت کته

1 - ابتدا برنج را با آب ولرم چند دفعه بدون اينکه زياد چنگ بزنيم ميشوئيم تا آب برنج زلال شود و آنگاه آب برنج را کاملاً خالي مي کنيم .

2 - براي هر پيمانه برنج مقدار يک و نيم  پيمانه آب اضافه مي کنيم و  نمک  را به  اندازه لازم داخل آن مي ريزيم (براي هر پيمانه برنج يک قاشق چايخوري نمک )

3 - به مدت 2 الي 3 ساعت به همين حالت مي گذاريم تا برنج کاملا خيس بخورد .

4 - قابلمه را روي اجاق با شعله متوسط قرار مي دهيم پس از آنکه جوش آمد نصف قاشق غذا خوري روغن مايع (براي 2 پيمانه برنج ) به آن اضافه نموده و هم مي زنيم

5 - هنگاميکه آب برنج رو به انتها است يک بار هم زده و سپس درب قابلمه را با يک پارچه نخي و يا حوله تميز پيچيده و روي قابلمه  قرار  مي دهيم  و  شعله اجاق را  کم مي کنيم  تا  به  مدت 10 دقيقه (براي 2 پيمانه برنج ) برنج دم بکشد .

صفحه اصلي      خريد از سايت       روشهاي پخت برنج       ارتباط با ما
 

 

               استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلا مانع است